פיתוח Node – מה זה ולמי זה מתאים?

JavaScript היא שפת התכנות הקלאסית לתכנות בצד קליינט (Client) ולאורך רוב שנות קיומה של שפה חשובה זו, זה היה השימוש הבלעדי והיחיד שלה – תכנות של צד הקליינט ללא נקודות השקעה לצד השרת. אלא שמאז פיתוח סביבת ההרצה/ הפעלה של Node, זכתה שפת JS לחיים חדשים בעולם הפיתוח. אז מה זה בדיוק Node, למי זה מתאים, עד כמה חשוב לשלב את זה בתהליכי פיתוח תוכנה מודרניים והיכן ניתן ללמוד את זה? את התשובות לכל השאלות הללו, תוכלו למצוא ממש כאן בשורות הבאות.

 

מה זה Node?

Node.js היא פלטפורמת פיתוח קוד פתוח המבוססת על סביבת הרצה/ הפעלה של JavaScript. הפלטפורמה רצה על V8 engine וייחודה נובע מיכולתה להוציא פקודות JavaScript אל הפועל מחוץ לדפדפן האינטרנט. ככלל, JS היא שפת קליינט שרצה על גבי הדפדפן המותקן במחשב הקליינט. המשמעות היא שלמעט התוכן הדינמי שמגיע מן השרת, כל יתר רכיבי האתר/ אפליקציה/ יישום, רצים על גבי דפדפן הקליינט. Node.js מאפשרת למפתחים לכתוב קוד JavaScript שגרתי ובמקביל להריץ סקריפטים בצד השרת על מנת ליצור תוכן דינמי לדפי אינטרנט עוד לפני שהתוכן נשלח אל דפדפן המשתמש. ככלל, הייחודיות של Node נובעת מיצירת גישה של JavaScript בכל מקום, תוך איחוד כל כלי הפיתוח הוובי במסגרת שפת תכנות אחת, במקום שימוש בשפות תכנות שונות לצד הקליינט ולצד השרת בנפרד.

 

האם אתם צריכים את זה?

התשובה לשאלה זו היא מאוד פשוטה – אם אתם עוסקים בפיתוח ווב, פיתוח אתרים ופיתוח תוכן ויישומי אינטרנט, אתם בהחלט צריכים להיות מסוגלים לעבוד עם Node. הצורך בכך נובע לא מעצם העובדה שאין לכך תחליף. גם היום ניתן לתכנת באמצעות שילוב של שפות תכנות קליינט ושפות תכנות שרת בנפרד זה מזה ובמקרים רבים זאת גם עדיין הדרך הנכונה. יחד עם זאת, עבור מרבית יישומי האינטרנט ולבטח אתרי האינטרנט, מציע Node סביבת פיתוח וחשוב מכך, סביבת הרצה, שמאפשרת לשפר מאוד את חוויית המשתמש מבחינת מהירות הפעלה, הצגת תוכן דינמי ללא התערבות המשתמש וחוויית משתמש בכלל. בין שאתם מתכנתים פרטיים המעוניינים להשתלב בתחום של פיתוח ווב ובין שאתם ארגון העוסק בפיתוח תוכנה, Node הוא כלי שאתם חייבים להכיר ולהתמחות בו על מנת להיות מסוגלים לעמוד בסטנדרטים החדשים בעולם הווב, סטנדרטים להם מצפים המשתמשים עצמם ולכם החובה לספק להם אותם.

 

היכן אפשר ללמוד Node?

לימודי Node.js מועברים כיום בשני מסלולי לימוד מרכזיים – קורסים ציבוריים וקורסים מקצועיים. המסלול הראשון פונה למעשה לציבור הרחב ומתאים למתכנתים פרטיים, המבקשים להעשיר את היכולות שלהם, בין היתר באמצעות לימוד הכלים החדשים של Node. במסלול זה נמצא בדרך כלל קורסים ארוכים ומקיפים, שחלקם מיועדים למתכנתים בתחילת דרכם וחלקם מתאימים למתכנתים פעילים. כמו כן, קורסים במסלול זה יכללו בדרך כלל מספר נושאי לימוד ולא יתמקדו בתחום אחד בלבד. המסלול השני של קורסים מקצועיים, הוא מסלול שמיועד לארגונים ובתי תוכנה, המעוניינים להכשיר את צוות המתכנתים שלהם בכל שפות וכלי התכנות הקיימים. מסלול זה יכלול בדרך כלל קורסים קצרים ומזורזים, שלוקחים בחשבון את הניסיון והרקע המקצועיים של המשתתפים בקורס ומתמקדים בכלים החשובים אותם צריכים ללמוד המשתתפים על מנת להתחיל ולהשתמש בכלים הנלמדים ובמקרה זה Node.

במסלול המקצועי, תוכלו להשלים את תהליך הלימוד במסגרת קורס מזורז שנמשך לא יותר ממספר ימים וליהנות מתמיכה וליווי מסביב לשעון והמשך העשרה לאחר סיום הקורס. כמו כן, במסלול זה ניתן לבצע התאמה אישית של תכנית הלימוד בקורס בהתאם לצרכי הארגון, הנושאים עליהם הוא רוצה לתת דגש וכדומה. באופן כללי, ניתן לומר שמוסד לימוד המציע לימודי Node בשני המסלולים גם יחד, גם לציבור הרחב וגם לארגונים ובתי תוכנה, הוא מוסד לימוד שיכול להציע לכם את האופציה הטובה ביותר ללימוד כלי תוכנה ושפות תכנות, במיוחד אם מדובר בארגון המחויב לסטנדרטים גבוהים וידע מקצועי במעגלי ידע נרחבים. במוסדות לימוד אלה תוכלו לפגוש את סגלי ההוראה המקצועיים ביותר ולרוב גם כוכבי פיתוח, שנחשבים למרצים מבוקשים ויכולים להבטיח למתכנתים שלכם את הסטנדרטים הגבוהים הנדרשים לכם על מנת להמשיך ולהתנהל בהצלחה בשוק הפיתוח התחרותי.

העתיד שלך בהייטק מתחיל כאן
צור איתי קשר עוד היום

דילוג לתוכן