איך לבחור מסגרת ללימודי Python?

נכון להיום, שפת התכנות Python היא אולי שפת תכנות השרת השכיחה, הפופולארית והמוערכת ביותר. אם יש לכם כוונות ללמוד את השפה ולהטמיע אותה בתהליכי העבודה שלכם, אתם בהחלט בכיוון הנכון. יחד עם זאת, בעידן בו ניתן ללמוד הכל דרך האינטרנט ודרך סרטוני הרצאות ביוטיוב, נשאלת השאלה האם כדאי בכלל להירשם למסגרת רשמית המציעה קורס Python, או שנכון יותר ללמוד לבד. לשאלה הזאת יש תשובה מאוד ברורה, אבל כדי שהיא תהיה ברורה גם למי ששואל את השאלה, נסביר את הדברים בפירוט ממש כאן בשורות הבאות.

 

מסגרות לימוד רשמיות זאת הדרך

תהליכי למידה הם תהליכים מורכבים שנשענים על שורה של אלמנטים כמו מסגרות זמן, משמעת עצמית, מערך שיעור, לימוד שיטתי ומכוון וכן הלאה. תהליכי לימוד עצמי הם תהליכים לגמרי אפשריים ולגיטימיים, אלא שהם מציבים אתגר של ממש בפני התלמיד – היכולת של מרביתנו לעמוד באלמנטים הנדרשים לרכישת מעגלי הידע הנדרשים היא מוגבלת למדי. היא מוגבלת מכיוון שקשה לנו לעמוד במסגרת זמנים מסודרת, מכיוון שאף אחד לא מכוון אותנו ואף אחד לא יוצר עבורנו מסגרת, אבל היא בעיקר מוגבלת מכיוון שקל לנו מאוד להימשך לכיוונים שמעניינים וקלים לנו ולהזניח את אלה שפחות. תלמידים שהשלימו קורס Python בלימוד עצמי, נוטים בדרך כלל להיתקל בקשיים רבים בשטח. הם יכולים להיות מומחים באלמנטים שונים של השפה, בעיקר באלו הקלים והטריוויאליים, אבל לחוות קושי של ממש באלמנטים אחרים, בהם באמת נדרשת המקצועיות שלהם.

 

מסגרות לימוד רשמיות לא תמיד עומדות בציפיות

אחרי שאמרנו את כל זה, קורס Python מוצע היום ללימוד בשורה ארוכה של מסגרות לימודיות ובמסלולי לימוד שונים של הסבה, תעודה ומקצוע. מסגרות אלה פועלות בדרך כלל בתוך מרחב עסקי ולכן מונחות בראש ובראשונה, על פי אינטרסים עסקיים ולא על פי ראיית האינטרסים של התלמיד. במסגרות רבות תופס החלק התאורטי נפח מוגבר שהופך את הקורס כולו למשעמם, איטי וחסר חיים, מה שמשפיע בסופו של דבר גם על התוצאות. במסגרות רבות אחרות מיושם מודל מעשי, שהלכה למעשה הופך את תהליך הלימוד כולו ללימוד עצמי כשהמסגרת הלימודית ממזערת את רמת המעורבות שלה, לכאורה בכוונה תחילה. ישנן מסגרות לימודיות מעטות בלבד, שאכן יודעות להתאים את החומר ואת שיטת הלימוד לקהל היעד וגם לספק לתלמידים את כל התמיכה והכלים הנדרשים להם להצלחה.

 

לימוד מעשי פלוס תאוריה פלוס תמיכה

ללא כל ספק, תרגול מעשי הוא מרכיב מפתח בכל מה שקשור ללימוד פיתוח תוכנה ובכלל זה גם במסגרת קורס Python. יחד עם זאת, תרגול זה לא יכול לעמוד בפני עצמו. תהליך הלימוד חייב להתחיל ולהיות עטוף במעטפת תאורטית, שמעניקה לתלמידים את הכלים והידע לפרוץ קדימה למעגלי ידע רחבים יותר. הסוד הוא במינון – המינון הנכון של לימודים תאורטיים שמשיגים את מטרתם אך לא הופכים את הקורס לקורס "על הנייר" אל מול המינון הנכון של לימוד מעשי, שיוצר את האתגר הראוי אך גם הפתיר עבור התלמידים. בכל מקרה, תרגול מעשי מחייב מעורבות גבוהה מאוד של סגל ההוראה בליווי התלמידים, בעמידה לרשותם בכל עת ובכל נושא ובשמירה על המסגרת המחייבת של מסגרת לימודים רשמית, גם כאשר התחושה היא של לימוד עצמי.

קל מאוד למצוא מסגרת לימודים בה ניתן להשלים קורס Python, אבל קשה הרבה יותר למצוא את המסגרת שמעניקה לכם את המסגרת הנכונה, שלא לומר מינימלית, שנדרשת לכם להצלחה – המטרה שלכם? למצוא מסגרת לימודים רשמית ולוודא שזוהי המסגרת הנכונה לכם מבין שפע המסגרות הקיימות.

העתיד שלך בהייטק מתחיל כאן
צור איתי קשר עוד היום

דילוג לתוכן