מגייסים אנשי DevOps?
מה זה בדיוק?

גיוס אנשי DevOps ?

הלקוחות שלכם זקוקים לאנשי DevOps ומלאכת הגיוס נפלה עליכם. אבל..מה זה בדיוק? אילו סוג מועמדים אתם צריכים לחפש? האם מדובר במפתחים? משהו אחר?

אז אם אתם הולכים לאיבוד בין כול המושגים בנושא, לא בטוחים אם מועמד מסוים יכול להתאים לפרופיל המשרה או בכלל רוצים קצת להבין יותר – הפוסט הזה בדיוק בשבילכם.

 

כדי להבין איך בכלל להתחיל להסתכל על הנושא הזה ועל פרופיל המועמדים, אנחנו חייבים להבין כיצד עובד מחזור החיים של פיתוח התוכנה.  בין אם זו גרסת ה WhatsApp החדשה שהורדנו לטלפון שלנו, בין אם שדרוג לתוכנת ה Excel, או כל מוצר תוכנה חדש אחר איתו אנו מתחילים לעבוד. זה נראה כך :

שלב 1 – איסוף הדרישות מהלקוח

שלב 2 – ניהול הפרוייקט

שלב 3 – איפיון ופיתוח התוכנה

שלב 4 – בדיקות

שלב 5-6 – ״התאמות״ אחרונות של המוצר ללקוח + התקנה שלו.

 

שלבים 5-6 הם הרלוונטיים לאנשי DevOps. בסוף תהליך פיתוח ובדיקת מוצר התוכנה, יש להתאים אותו פרסונלית ללקוח ולהתקין בסביבתו. עד לפני כמה שנים, אנשי תשתיות בעיקר היו עושים את זה.

בשנים האחרונות, נוצר צורך להקטין למינימום את זמן התהליך הטכני הדרוש להעברת המוצר (או גרסת המוצר החדשה) מסביבת הפיתוח והבדיקות – לסביבת הייצור. נוצר צורך בפיתוח תהליכים אוטומטיים או חצי אוטומטיים שיעשו זאת – ובזמן קצר יותר.

DevOps זה למעשה שילוב של Development-Operations, כלומר ה״גשר״ בין אנשי הפיתוח האמונים על סיום פיתוח (ובדיקות) התוכנה, לאנשי האופרציה האחראים להפיץ אותה בצורה שקופה ללקוח.

 

מה נדרש מאנשי DevOps?

 

אחת מסימני השאלה איתם מתמודדים מגייסים טכנולוגים בראשית דרכם היא: מה בדיוק היכולות הנדרשות מאנשי DevOps?  והאם הם אנשי פיתוח לכל דבר?

אז ככה: אנשי DevOps בדרך כלל אינם ״מפתחי תוכנה״ טהורים. הם לא מפתחים מערכות Web, לא אפליקציות GUI, לא אלגוריתמים ב Low Level. לא…

רובם הגיעו מעולם התשתיות והתחזוקה ועשו ״שידרוג״ ל DevOps. נדיר שתראו אנשי פיתוח תוכנה (נטו) שעשו הסבה ל DevOps.

אז אומנם אנשי ה DevOps לא מוגדרים כמפתחי תוכנה אבל כן יש להם רקע כלשהו בתכנות וידע לא מבוטל בתשתיות כגון: מערכות הפעלה (בעיקר מבוססות Linux  אבל לא רק), מערכות גיבוי, ניטור ותחזוקה.  היות ונדבך עיקרי בעולמות ה DevOps הוא פיתוח תהליכים אוטומטיים של העברת המוצר בשלב הפיתוח לייצור, הם נדרשים לכתוב תוכניות קצרות (Scripts) בעיקר בשפות כגון Python, Bash, ושפות אחרות המיועדות לפעולות מסוג זה.

בנוסף, יש להם ידע ונסיון בכלים וטכנולוגיות כגון Containers ( Docker לדוגמה), כלי אינטגרציה (כגון Jenkins) ותשתיות נוספות מעולמות התשתיות והאינטגרציה.

 

איך נבדוק עם מועמד מתאים?

 

לא מספיק לנו לראיין ״איש תשתיות״ כדי שיוגדר כאיש DevOps הוא צריך להיות בעל רקע בתהליכי DevOps כגון CI/CD ( ראשי תיבות של (Continuous Integration /Continuous Development, צריך להיות לו רקע עם מערכות הפעלה (או עם מערכות בענן), רקע טוב בתכנות (בדרך כלל Python). הוא כמובן לא צריך להיות בוגר תואר ראשון במדעים מדוייקים ולר רקע עשיר בתכנות. יש לתת יותר דגש על הרקע שלו במערכות הפעלה, ניטור ואינטגרציה. עבודה מול Containers יהווה יתרון משמעותי, ועבודה מול כלים כגון Jenkins, Git, Kubernetes, Puppet, Ansible בהחלט מעידים על רלוונטיות.

 

לסיכום, בבואנו לגייס את איש ה DevOps הבא שלנו, כדי לזכור 3 נקודות:

       לא נדרש רקע עשיר בפיתוח, כי אם בסיסי.

       איש DevOps הוא יותר קרוב לאיש תחזוקה ואינטגרציה מאשר לאיש פיתוח

       כל נסיון עם אחד מהכלים שפורטו כאן – יהווה פונטציאל להתאמה.

 

 

אז היכן אתם מחפשים את אנשי ה DevOps שלכם? עם אילו אתגרים אתם מתמודדים? אשמח אם תשתפו.

 

מאמרים נוספים

העתיד שלך בהייטק מתחיל כאן
צור איתי קשר עוד היום

דילוג לתוכן