הסבה להייטק באמצע החיים - בר ביצוע או אשליה?

הסבה להייטק באמצע החיים – בר ביצוע או אשליה?


בערך פעם בשבוע אני מקבל ״שאילתא״ בסגנון: ״תגיד יניב, אני כבר בן 43, עוסק בכלל בשיווק ומאוד קוסם לי להיכנס לעולם ההייטק ה״נוצץ״ (ספוילר – הוא לא כזה נוצץ..) – מה הסיכוי שלי?״

 

בין אם משבר הקורונה תפס אתכם מחשבים מסלול מחדש, ובין אם חשבתם על זה הרבה לפני אך תמיד ״תירוצים״ לא להתחבט בזה באמת ולקבל החלטה – הפוסט הזה בשבילכם.

האם זה אפשרי? גם בעשור החמישי לחיינו? השישי?

 

במילה אחת? כן.

ביותר ממילה אחת? כן, בטח.

 

אבל כמובן שהמציאות יותר מורכבת מזה. בואו נעשה סדר:

 

ישנם מקצועות (בדרך כלל שאינם טכנולוגים) שאינם דורשים מיומנות שונה בין תעשייה לתעשייה. אם הייתי מנהל חשבונות בחברה לשינוע מנופים, אותם חוקי הנהלת החשבונות חלים גם בחברה שמפתחת חלליות… כן יכול להיות הבדל בסדר גודל החברה, אבל זה כבר לא חסם של תעשיית ההייטק בלבד.

אז אם חשקה נפשי בסביבה ״מפנקת יותר״ (אני חייב לבחור בין 5 סוגים של קורנפלקס בארוחת הבוקר במטבחון) ובין אם שיפור תנאי השכר – הדרך לשם תהיה יחסית פשוטה ואפילו טבעית. נחישות, קשרים..ואתם בהייטק. באותו התפקיד ה״לא טכנולוגי״ בהם אתם מיומנים.

 

אבל, אם החלטתם לרכוש מיומנות טכנולוגית – זה כמובן סיפור הרבה יותר מורכב, מאתגר וכן..גם הרבה יותר מתגמל. אבל זה לא מתאים לכולם. לא כי ללמוד פתאום בינה מלאכותית באמצע החיים זה לגאונים בלבד, או לנהל מדיה דיגיטלית זה רק לפריקים של מחשבים..לא.

בעיקר כי זה דורש מאיתנו לצאת מאזור הנוחות ובצורה דרסטית (אם כי לזמן מוגבל). זה אומר שבאמצע החיים עם אילוצי משפחה, עבודה, אנו נדרשים לשנות פאזה ולחזור ללמוד. לתרגל. לאתגר את עצמנו, לפעמים בשעות בהן אנו מורגלים לרבוץ מול מהדורת החדשות. זה אומר שיעקב, הטרמפ שלנו למשחק הכדורגל השבועי עם החבר׳ה ייאלץ להסתדר לבד בחודשים הקרובים. אני – מכשיר את עצמי לתעשיית ההייטק. אבל זה לא רק המחיר הכספי וחברתי שנשלם בדרך (שניהם זמניים ודי חד פעמיים).. זה מעבר. האם אני בכלל מתאים לסוג כזה של קריירה? לעבוד מול מסכים רוב היום? להשתתף בדיונים טכנולוגיים שבועיים? לעמוד בלוחות זמנים לחוצים לעיתים?

 

כל אחד שחושב על הסבה צריך לשאול את עצמו האם סוג כזה של עבודה או תעשייה מתאים לאופי שלו. במידה וכן, שווה לשלם את המחיר. בתור מי שהכשיר וליווה אלפי אנשים בתעשיית ההייטק, רובם המכריע טוענים שזה הצעד הטוב ביותר שעשו. הם מגלים את עצמם מחדש, מגשימים את עצמם עם אתגרים שלא חשבו וכן…מרוויחים יותר. הרבה יותר.

היו כאלו גם שגילו שזה לא בשבילם. לגיטימי…

 

אז עדיין חושבים על הסבה להייטק? לכו על זה ואל תעצרו. ״דרסו״ כל מה שעומד בדרככם. נחישות, סבלנות, השקעה – וזה יגיע. גם במגבלות הגיל, האזורים גאוגרפיים ועוד – אבל זה אפשרי. עושים את זה ביום יום רבים כמוכם.

מאמרים נוספים

העתיד שלך בהייטק מתחיל כאן
צור איתי קשר עוד היום

דילוג לתוכן